Raport, w którym Rzeszów jest na 1. miejscu wśród 12 polskich metropolii, jeśli chodzi o PKB w ostatniej dekadzie przygotowała firma PricewaterhouseCoopers (PwC). Raport został zaprezentowany w ub. tygodniu na konferencji w Warszawie. Wynika z niego, że w minionej dekadzie spośród 12 metropolii najwyższe tempo wzrostu odnotował Rzeszów (o 58 proc.), Wrocław (45 proc.), Lublin (41 proc.) i Kraków (37 proc.).

Marcin Stopa podkreślił, że te dane zaskoczyły wszystkich, także autorów raportu. - Okazało się, że średni wzrost PKB w całym kraju w ostatniej dekadzie wynosi 35 proc.; w badanych 12 metropoliach 34 proc. Natomiast w Rzeszowie jest to aż 58 proc. i jest to zdecydowanie najwięcej z polskich miast. To pokazuje, jak dynamicznym miastem jest Rzeszów - dodał sekretarz stolicy Podkarpacia.

Z jego ocenie tak wyraźny wzrost PKB wynika, z bardzo wielu czynników. Wśród najważniejszych Stopa wymienił przede wszystkim poszerzenie granic miasta. W ostatnich latach miasto powiększyło się z 54 km kw. do obecnych 116 km kw.

- Poszerzenie wiąże się z utworzeniem nowych terenów pod budownictwo mieszkaniowe, pod inwestycje, pod rozwój. To z kolei powiązane jest z podatkami, bo płacą je np. firmy budowlane, które budują mieszkania. Później trzeba te mieszkania wyposażyć itd. - zaznaczył Stopa.

Kolejne czynniki, które wpłynęły na taki wynik Rzeszowa to - według sekretarza - napływ firm, które tworzą miejsca pracy oraz nowe tereny pod inwestycje, które przygotowało miasto.

Stopa powiedział, że szczegółowy raport zostanie wkrótce przedstawiony przez PwC na konferencji w Rzeszowie. Dodał, że stolica Podkarpacia wypada bardzo dobrze także w innych wskaźnikach m.in. jest jednym z nielicznych miast, w którym przybyło mieszkańców o 15,5 proc.

Władze Rzeszowa zapowiadają, że raport PwC będą chciały wykorzystać do promocji miasta.

- Będziemy chcieli przyciągnąć nowych mieszkańców i inwestorów, bo to dla miasta jest teraz najważniejsze, żeby ludzie nie uciekali, żeby można było założyć firmę i znaleźć pracę. A raport może skłonić przedsiębiorców żeby zapukać i zobaczyć, co w tym mieście się dzieje. To ma być taki impuls - skoro Rzeszów tak odstaje na plus od innych miast, to może warto sprawdzić czy mają dobre tereny inwestycyjne i czy będą klienci na ich produkty i usługi. Tak patrzą dzisiaj inwestorzy na takie raporty - powiedział Stopa.

Z raportu PwC wynika, że w badanych 12 największych miastach Polski mieszka 7,5 mln osób, czyli 19 proc. Polaków. Autorzy raportu podkreślają, że polskie metropolie i obszary metropolitalne stanowią najważniejszą z gospodarczego punktu widzenia część kraju.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl