• Robert Wolny, prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach: Kształcimy młodych ludzi dla otoczenia i biznesu, więc współpracę z przedsiębiorstwami podejmują wszystkie uczelnie, na przykład poprzez patronaty nad kierunkami studiów. 
  • Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: Chcemy, aby nasze uczelnie mogły zapraszać do współpracy naukowców z pierwszej dwudziestki rankingu najlepszych szkół wyższych na świecie.
  • Janusz Michałek, prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej: Chcemy się zaangażować i przywrócić tereny pogórnicze nie tylko do funkcji gospodarczej, ale także społecznej.
  • Jolanta Jaworska, dyrektor ds. publicznych i regulacyjnych, IBM Polska & Kraje Bałtyckie, wiceprezes ABSL: Jakość życia jest rozpatrywana przez inwestorów jako istotny element wyboru lokalizacji. W przyszłości jej znaczenie będzie rosło. Dojdzie to tego jakość i dostępność opieki zdrowotnej.
  • Maciej Wójcik, partner zarządzający TDJ Estate:  Ważne jest, aby szukać dróg i propozycji do udanego przekształcenia przemysłu górniczego.
  • Mariusz Sosna, Tribe Lead for Applications & Support ING Tech Poland:  Dla talentów i ekspertów, szczególnie z branży IT, którzy mają olbrzymi wybór jeśli chodzi o miejsce pracy, jakość powietrza jest kwestią fundamentalną.

Aglomeracja śląska liczy dwa miliony mieszkańców, ale warto spojrzeć na region z szerszej perspektywy. Granice geograficzne województwa śląskiego wyznaczają teren zamieszkany przez 4,5 mln mieszkańców.

ZOBACZ RETRANSMISJĘ SESJI O RYNKU NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNYCH NA ŚLĄSKU:

– W związku z tym, to w jaki sposób przetrwaliśmy pandemię, na pewno jest zasługą potencjału ludzkiego naszego regionu. Zwracam uwagę na to, co się wydarzyło w handlu w ostatnim roku. Owszem, w niektórych branżach obroty spadły, ale na przykład zakupy internetowe odnotowały niesamowity wzrost. Liczba sklepów internetowych wyniosła ponad 45 tys. W naszym kraju to jest naprawdę dużo. Rok temu takich platform było około 25 tys. – zwrócił uwagę Robert Wolny, prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. 

Nuta zazdrości w kontaktach z uczelniami 

Prorektor przyznał, że w kontaktach z innymi uczelniami w Polsce spotyka się z nutą zazdrości.

– Na przykład w Lublinie czy w Rzeszowie zawsze jest problem ze współpracą nauki z biznesem ze względu na to, że nie ma tam tak wiele przedsiębiorstw. Tymczasem w naszej aglomeracji działa ich bardzo dużo i to w różnych branżach. Dzięki temu możemy funkcjonować w zupełnie innych uwarunkowaniach – przyznał Robert Wolny.

Prorektor dodał, że model współpracy nauki i biznesu zmienił się diametralnie w ciągu ostatnich 10-20 lat. Dzisiaj uczelni nie stać na oderwanie od rzeczywistości, dlatego ta współpraca rozpoczyna się jak najwcześniej jeśli chodzi o edukację studentów.

– Kształcimy młodych ludzi dla otoczenia i biznesu, więc taką współpracę podejmują wszystkie uczelnie, na przykład poprzez patronaty nad kierunkami studiów. Wtedy pracodawcy mają realny wpływ na kształt programu nauczania. Jest to najlepsze rozwiązanie – zwrócił uwagę Robert Wolny.

Kolejnym dobrym przykładem ścisłej współpracy z pracodawcami są kierunki praktyczne.

– Student w trakcie studiów pierwszego stopnia odbywa sześć miesięcy praktyk w konkretnym przedsiębiorstwie. Jest to naprawdę dobry czas na to, by tego ewentualnie przyszłego pracownika wdrożyć do przyszłego zawodu – tłumaczy prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Ważnym elementem współpracy edukacji z biznesem są też wdrożeniowe prace dyplomowe.

– Bardzo wiele przedsiębiorstw na szczęście godzi się na to, żeby na przykład w pracy magisterskiej, inżynierskiej został rozwiązany jakiś problem ważny dla konkretnej firmy. Dzięki temu student ma korzyść dzięki świetnej pracy, a przedsiębiorstwo zyskuje pomysł na rozwiązanie problemu – wyjaśnia Robert Wolny. 

Zatrzymać odpływ studentów ze Śląska

Szkolnictwo wyższe jest też ważnym elementem strategii Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

– Zależy nam na tym, aby nasze wyższe uczelnie stały się dużo bardziej atrakcyjne. Dzięki temu saldo studentów w regionie byłoby dodatnie. Niestety obecnie więcej młodych, utalentowanych ludzi opuszcza nasz region, szukając dobrych miejsc do nauki. Koniecznie musimy to zmienić. Najczęściej są to osoby o sporym potencjale, dlatego uważam to zjawisko za niepowetowaną stratę – tłumaczy Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Dlatego między innymi metropolia stworzyła w zeszłym roku Fundusz Wspierania Nauki.

– Chcemy, aby nasze uczelnie mogły zapraszać do współpracy naukowców z pierwszej dwudziestki rankingu najlepszych szkół wyższych na świecie – Academic Ranking of World Universities, znanego również jako Lista Szanghajska. Będą mogli wykładać, współpracować ze studentami i prowadzić ich przewody doktorskie – wyjaśnia Kazimierz Karolczak

Podkreśla, że na Śląsku priorytetem jest nauka, ponieważ od niej zależą przyszłe kadry, które będą rozwijać region. 

Katowice jak mała Korea 

Dziś region się rozwija dzięki inwestycjom zaawansowanym technologicznie, na które mocno stawia Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. - Dwa, trzy lata temu zainwestowaliśmy z Politechniką Śląską w Śląskie Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0. Dostaliśmy też grant i tworzymy Europejski Hub Innowacji Cyfrowych. Stajemy się zatem hubem elektromobilności. Śmiejemy się, że na świecie województwo śląskie nazywane jest małą Koreą, ponieważ zaawansowane technicznie inwestycje koreańskie są lokowane właśnie u nas - przyznaje Janusz Michałek, prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Dodaje, że strefa nie zapomina o projektach zaangażowanych w transformację terenów pogórniczych.

- Widzimy tu wielką szansę. Są to tereny z jednej strony trudne, ale z drugiej - uzbrojone i w dobrych lokalizacjach. Wiążą się z nimi różne problemy, m.in. prawne, ponieważ grunty te znajdują się w różnych konstelacjach właścicielskich. Chcemy się zaangażować i przywrócić te działki nie tylko do funkcji gospodarczej, ale także społecznej - zapewnia Janusz Michałek. 

Zdrowie nowym czynnikiem inwestycyjnym 

Istotnym elementem wyboru lokalizacji przez inwestorów jest jakość życia w mieście.

– Sądzę, że w przyszłości jej znaczenie będzie rosło. Dojdzie to tego jeszcze jeden aspekt: zdrowie. Zagadnienie jakości i dostępności opieki zdrowotnej było przez ostatni pandemiczny rok odmieniane przez wszystkie przypadki. Dlatego zakładam, że będzie to część otoczenia, które decyduje o wysokiej jakości życia w danym regionie – tłumaczy Jolanta Jaworska, dyrektor ds. publicznych i regulacyjnych, IBM Polska & Kraje Bałtyckie, wiceprezes ABSL.

Dodaje, że oczywistą kwestią jest także dostępność do ośrodków kultury oraz poprawa jakości powietrza.

– Szczególnie ważna jest także dostępność mieszkań dla młodych ludzi. Polecam rozwiązania stosowane w Wiedniu – zwraca uwagę Jolanta Jaworska.

Dla dobra regionu niezbędna jest też promocja Śląska zarówno w Polsce, jak i na świecie.

– My, jako sektor usług, zatrudniamy 14 proc. cudzoziemców z wysokim wykształceniem, którzy często chcą przyjechać na Śląsk ze swoimi rodzinami. Powinniśmy być dla nich bardziej otwarci. Na przykład barierą jest sytuacja, w której informacje dla mieszkańców na stronach internetowych podawane są tylko w języku polskim. Dlatego cieszę się, że Katowice uruchomiły punkt wsparcia dla cudzoziemców, ponieważ jest to szalenie dla nich ważne – przyznaje Jolanta Jaworska, dyrektor ds. publicznych i regulacyjnych, IBM Polska & Kraje Bałtyckie, wiceprezes ABSL. 

Śląsk małą doliną krzemową 

Jednym z najprężniej rozwijających się na Śląsku sektorów jest branża deweloperska. Budują się mm.in. osiedla mieszkaniowe i biurowce. Wystarczy przypomnieć, że w samej Strefie Kultury powstanie w najbliższym czasie, czyli w perspektywie pięciu lat, dwa tysiące mieszkań. Przestrzeń zupełnie się zmieni.

– Jednak należy podkreślić, że generalnie brakuje pomysłu na Śląsk na najbliższe 15 lat i więcej. Jesteśmy w okresie dużej transformacji. Poprzez nałożenie opłat na emisję CO2 przemysł ciężki, górniczy skazany jest na stopniowe wygaszanie. Z badań Uniwersytetu Ekonomicznego wynika, że ta gałąź gospodarki przestanie być opłacalna do 2035 roku. To o tyle istotne, że z górnictwem związanych jest około 100 tys. osób, natomiast okołogórniczym – 400 tys. Oznacza to, że jedna trzecia populacji Śląska jest związana z przemysłem ciężkim – podkreślił Maciej Wójcik, partner zarządzający TDJ Estate.

Dlatego ważne jest, aby szukać dróg i propozycji do udanego przekształcenia tego sektora gospodarki.

– Nadarza się świetna okazja, ponieważ jesteśmy w trakcie transformacji. Zgodnie z przewidywaniami Konfederacji Lewiatan do wydania jest około 1,5 – 1,6 mld zł w perspektywie najbliższych kilkunastu latach. Jest to dobry moment na to, aby prowadzić szeroko zakrojoną edukację wśród ludzi już pracujących – uważa Maciej Wójcik.

Dodaje, że na Śląsku świetnie się rozwija sektor nowoczesnych usług dla biznesu, nawet niektórzy nazywają region małą krzemową doliną, ale mimo wszystko to jest niewielki procent osób pracujących.

– Dlatego warto poświęcić czas i uwagę na to, aby transformacja energetyczna zmierzała w kierunku działań offsetowych, czyli koncentracji na tym, aby produkcja związana z przemysłem energetycznym zmieniała się zgodnie z wymaganiami Komisji Europejskiej. Deweloperzy oczywiście będą nadal budować mieszkania i biurowce, ale bez tych działań nie osiągniemy wielkiego sukcesu – uważa Maciej Wójcik, partner zarządzający TDJ Estate. 

Promocja Śląska to podstawa

Na problem rozpoznawalności regionu śląskiego zwraca uwagę Mariusz Sosna, Tribe Lead for Applications & Support ING Tech Poland.

- Międzynarodowi inwestorzy kojarzą Polskę z Warszawą czy Krakowem. Śląsk niestety nadal wymaga tłumaczenia i prezentacji. Trzeba podkreślać, że jest to miejsce nowoczesne, ze świetnie wykształconą kadrą. Dużo prościej byłoby rozwijać biznes, gdyby Śląsk był lepiej i szybciej rozpoznawalny przez inwestorów. Oczywiście trzeba przyznać, że dziesięć lat temu było dużo gorzej - tłumaczy Mariusz Sosna.

Drugą kwestią ważną dla rozwoju biznesu jest jakość powietrza. - Dla inwestora, który chce zbudować na przykład centrum może niekoniecznie jest to najważniejszy czynnik, ale już dla talentów i ekspertów, szczególnie z branży IT, którzy mają olbrzymi wybór jeśli chodzi o miejsce pracy, jest to kwestia fundamentalna. Spotykam wielu ekspertów, którzy nie chcą się do nas przeprowadzić tylko z tego powodu - wyjaśnia Mariusz Sosna.

Property Forum Śląsk Online, spotkanie o rynku nieruchomości, odbyło się 10 czerwca. W wydarzeniu wzięli udział inwestorzy, deweloperzy, władze samorządowe i eksperci. Spotkanie prowadzili Małgorzata Burzec-Lewandowska i Robert Posytek, redakcja rynku nieruchomości Grupy PTWP.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl