Firma nie ujawniła wartości transakcji, jednak na stronie internetowej szanghajskiego urzędu ukazała się informacja o sprzedaży pod inwestycję działki o powierzchni blisko 865 tys. metrów kwadratowych za 973 mln juanów (140,51 mln dolarów).

Szef Tesli Elon Musk jeszcze w lipcu podpisał z lokalnymi władzami umowę na budowę fabryki w Szanghaju. Tesla będzie wyłącznym właścicielem fabryki, która docelowo ma produkowac do 500 tys. pojazdów rocznie. Według przytaczanych przez "WSJ" analityków "pierwsza Gigafactory Tesli poza USA" może rozpocząć produkcję w ciągu dwóch do trzech lat.

Chiny są największym światowym rynkiem motoryzacyjnym i drugim (po USA) największym rynkiem zbytu elektrycznych samochodów Tesli. Amerykańska firma sprzedała tam w zeszłym roku 17 tys. samochodów (w porównaniu z około 50 tys. w USA i 103 tys. na całym świecie).

Wojna handlowa pomiędzy USA i Chinami odbija się jednak na cenie importowanych pojazdów, przez co samochody Tesli w Państwie Środka mają kosztować o ok. 55-60 proc. w porównaniu z produktami miejscowymi.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl