PARTNERZY PORTALU

Umowa na remont pałacu Steinertów podpisana

Umowa na remont pałacu Steinertów podpisana
Łódź, fot. Pixabay
  • Autor: PAP
  • Dodano: 02 lis 2017 16:42

Łódź podpisała umowę na remont zabytkowego zespołu pałacowego Steinertów. Inwestycja ma być zakończona we wrześniu 2019 roku, jej wartość wyniesie 38 mln zł.

Jak podkreśliła Aleksandra Hac z biura rzecznika prasowego łódzkiego magistratu, był to praktycznie ostatni dzwonek na ratowanie zabytkowego gmachu, który nigdy nie przechodził generalnego remontu.

"Inwestycja jest realizowana z unijnym dofinansowaniem. Jeszcze w kwietniu podpisaliśmy umowę o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Wartość projektu to ponad 38,5 mln zł, z czego wkład własny miasta wyniesie niecałe 19 mln zł" - poinformowała Hac. Obiekt zostanie zrewitalizowany przez firmę Skanska.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kompleks pałacowy Steinertów przy ul. Piotrkowskiej 272 jest jednym z najciekawszych i jednocześnie najbardziej zaniedbanych łódzkich zabytków. Do niedawna w jego północnej części znajdowały się mieszkania, a w południowej siedziba Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W przywróceniu budynkom świetności do niedawna przeszkadzała m.in. skomplikowana sytuacja własnościowa - część pomieszczeń została w przeszłości sprywatyzowana.

Według miejskiej konserwator zabytków Kamili Kwiecińskiej-Trzewikowskiej, dawne nieruchomości Steinertów mógłby służyć jako symboliczna ilustracja historii rozwoju rodów fabrykanckich w Łodzi - od skromnych tkaczy po właścicieli bajecznych fortun.

Najniższy w kompleksie dom tkacza pochodzi z lat 40. XIX wieku - było to lokum protoplasty rodu, Karola Gottlieba Steinerta, który przybył do Łodzi z Saksonii.

Po śmierci Karola Gottlieba rozwojem przedsiębiorstwa zajął się jego syn Adolf. Interes Steinertów szedł tak dobrze, że pod koniec XIX wieku rodzina mogła pozwolić sobie na postawienie pałacu. W tej części nieruchomości, która w latach 2014-1015 poddana była pracom konserwatorskim w ramach programu Mia100 Kamienic, obecnie mieści się przedszkole.

Przylegający do niego kunsztowny i okazały pałac, wzniesiony w latach 1909-1911, to inwestycja kolejnego pokolenia Steinertów - braci Emila i Karola, zaprojektowana w stylu niemieckiego neorenesansu przez architekta z Berlina Alfreda Balcke. Pałac, który od frontu stanowi symetryczną kompozycję z dwoma prześwitami, jest właściwie połączeniem dwóch budynków; po bliższym przyjrzeniu się można dostrzec między nimi różnice wynikające ze specjalnych wymagań każdego z braci Steinertów. Wiele ich wnętrz zachowało swój pierwotny wystrój.

Remont tego budynku obejmie m.in. wymianę dachu, stolarki okiennej, renowację elewacji, a we wnętrzach - odnowienie bądź odtworzenie posadzek, boazerii drewnianych, tapet z tkanin, stiuków i polichromii. Pałac zyska także windę i nowoczesne instalacje niezbędne do prowadzenia w nim m.in. działalności konferencyjnej.

Jak zapowiada magistrat, po remoncie w pałacu i domu Steinertów powstaną przestrzenie dla kreatywnych biznesów m.in. biura, sale spotkań. W części obiektu zaplanowano uruchomienie hostelu i restauracji. Projekt zakłada również odtworzenie - na podstawie archiwalnych dokumentów - przypałacowego ogrodu, który pierwotnie utrzymany był w stylu renesansowym. Miasto chce, aby był on przestrzenią ogólnodostępną.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.168.110.128
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!