Firma zajmuje się poszukiwaniem i rozwijaniem innowacyjnych technologii z obszaru kardiologii, przyspieszających i poprawiających proces diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia.

Dzięki dotacji z resortu inwestycji i rozwoju firma wybuduje w Jasionce Centrum Badawczo-Rozwojowe nowych technologii w dziedzinie elektrofizjologii i kardiochirurgii. Cała inwestycja kosztować ma ponad 14 mln zł, z czego 8,2 mln zł to dotacja unijna.

Jak podkreślił prezes Medinice Sanjeev Choudhary w Jasionce firma ma bardzo dobre warunki do rozwoju. "Przemysł automotive czy aerospace, który stale przyciąga naukowców, badaczy czy inwestorów, a który jest tutaj, stwarza ogromne możliwości do stworzenia technologii medycznych, mogących sprostać każdemu zadaniu" - uważa.

Centrum Badawczo-Rozwojowe zostanie wyposażone w specjalistyczne i wysoko precyzyjne maszyny do inżynierii odwrotnej (skaner 3D), maszyny do obróbki CNC czy druku przestrzennego spiekające proszki metali i polimerów. Na wyposażeniu będzie również drukarka do żywic światło utwardzalnych, wytłaczarka do przewodów czy laser zawierający technologię spawania, cięcia, hartowania, drążenia z manipulatorem 3D.

W centrum będą też piece do rozprężania stali i tytanu oraz piaskarki. Natomiast na komputerach zostanie zainstalowane oprogramowanie do edycji rastrowej, projektowania 3D CAD wraz z narzędziami analitycznymi.

"Zgodnie z założeniami, pierwsze uruchomienia maszyn przewidziane są na trzeci lub czwarty kwartał br., natomiast koniec uzbrajania centrum na drugi kwartał 2019 r." - zaznaczył Choudhary.

Zdaniem prezesa Medinice, firma będzie w stanie wejść także na inne rynki niż medyczny, wymienił m.in. przemysł lotniczy czy motoryzacyjny.

Dzięki budowie centrum prace znajdzie ponad 10 osób, głównie to specjaliści z dziedziny sterowania numerycznego CNC i technologii druku przestrzennego 3D. Poszukiwanie będą również konstruktorzy CAD/CAM czy specjaliści do obróbki zdjęć ze standardu DICOM.

Medinice niedawno podpisała też umowę na 20 mln zł bezzwrotnej dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu BRIdge Alfa. Pieniądze będą wykorzystane w zakresie tworzonego w ramach Grupy Medinice funduszu MediAlfa, który będzie wspierał projekty badawczo-rozwojowe z obszaru med-tech.

"Dzięki dotacji oraz wkładowi własnemu w kwocie 5 mln zł, chcemy w ciągu trzech lat zainwestować w ok. 20 projektów z zakresu technologii medycznych na wstępnym etapie rozwoju, od pomysłu i koncepcji do wyjścia z fazy laboratoryjnej" - dodał Choudhary.

Medinice opracowała już kilkanaście technologii. Jedną z nich jest m.in. innowacyjna opaska uciskowa PacePress, która zwiększa komfort pacjentów np. po wszczepieniu rozrusznika serca i poprzez właściwy ucisk zapobiega powikłaniom po takim zabiegu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl