• Jak poinformował minister, strefa powstanie na terenie, który Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) kupi wkrótce od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).
  • Później, we współpracy z samorządem, teren ma zostać uzbrojony i skomunikowany.
  • Docelowo - jak zapowiedział obecny podczas prezentacji wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński - strefa mogłaby zostać powiększona o działki należące obecnie do samorządu, Wód Polskich oraz właścicieli prywatnych.

"Racibórz poszukuje swojego miejsca na mapie gospodarczej, a do tego potrzebne są duże tereny inwestycyjne. Żeby mógł przyjść duży inwestor, potrzebujemy uzbrojonego, kilkudziesięciohektarowego terenu pod inwestycje, który będzie realną ofertą dla dużych graczy (…). Dlatego duży teren, dotychczas wykorzystywany rolniczo, chcemy wyłączyć z produkcji rolnej i przekazać na działalność gospodarczą" - tłumaczył minister Buda.

Nawiązując do środowych spotkań przedstawicieli rządów Polski i Korei Południowej, szef resortu rozwoju ocenił, że obecnie Polska ma ofertę wielu inwestycji, które mogą być tu realizowane, jeżeli będziemy do tego dobrze przygotowani. Jak mówił, duzi inwestorzy - jak np. Samsung - poszukują zwykle terenów inwestycyjnych powyżej 18-20 hektarów; dotąd w Raciborzu działki takiej wielkości nie były dostępne.

"Chcielibyśmy, żeby Racibórz również partycypował w tych inwestycjach, które w ostatnim czasie są gigantyczne - w 2022 roku mamy rekord, jeśli chodzi o bezpośrednie inwestycje zagraniczne; chcielibyśmy, żeby 2023 rok był jeszcze poprawiony" - mówił Waldemar Buda.

Dziękował wiceministrowi Jabłońskiemu za zaangażowanie w projekt stworzenia w Raciborzu nowej strefy przemysłowej.

Wiceminister Jabłoński podkreślał, że wśród atutów inwestycyjnych Raciborza, obok dobrego skomunikowania i uzbrojenia terenów, jest także dostęp do dobrze wykształconej kadry. Jak zauważył, nowa strefa przemysłowa powstaje w pobliżu terenów fabryki Rafako, niedaleko linii kolejowej.

Formalne przejęcie terenów strefy przez KSSE ma nastąpić w bliskiej perspektywie, później ma rozpocząć się ich uzbrajanie. "Przejęcie terenu odbywa się równolegle do poszukiwania inwestora" - powiedział minister Waldemar Buda.

 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl