Jak poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Radomiu prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Marcin Chludziński rozstrzygnięto przetarg na budowę wielofunkcyjnej hali przemysłowej. Inwestycja ma być zrealizowana do czerwca 2019 r. , w systemie "zaprojektuj i wybuduj". Wykonawcą projektu i robót budowlanych jest spółka Rosa-Bud we współpracy z firmą Polinvest.

Chludziński podkreślił, że ARP stara się udostępniać przedsiębiorcom tereny w zarządzanych przez siebie specjalnych strefach ekonomicznych. "Dostrzegliśmy niewykorzystany potencjał Radomia i szczególne potrzeby przedsiębiorców, wynikające z braku odpowiedniej zabudowy pod inwestycje" - zaznaczył prezes Agencji. Stąd decyzja o budowie hali, w której zatrudnienie może znaleźć nawet 200 osób.

Według Chludzińskiego, Radom jest miastem z dużym potencjałem inwestycyjnym i z coraz lepszym układem komunikacyjnym - drogowym i kolejowym, łączącym je z resztą kraju. "Niezwykle istotny jest też dostęp do rynku pracy, do pracowników, którzy są w stanie szybko podjąć pracę - co dla inwestorów jest w tej chwili kluczowe" - zaznaczył prezes ARP.

Jak podkreślił obecny na konferencji prasowej szef Gabinetu Politycznego Premiera Marek Suski poszukiwanie przez ARP możliwości rozwoju terenów inwestycyjnych, rozszerzanie strefy ekonomicznej, stanowi zachętę dla inwestorów i jest wyjściem naprzeciw potrzebom Radomia, gdzie nadal wiele osób pozostaje bez pracy.

Hala powstanie na Wośnikach, przy ulicy Kieleckiej (niedaleko wjazdu do miasta od strony Kielc), na terenie znajdującym się w obrębie podstrefy Radom TSSE Euro-Park Wisłosan.

Obiekt ma mieć powierzchnię ponad 11 tys. m kw. Plany zakładają też utworzenie trzech niezależnych segmentów z oddzielnymi instalacjami sanitarnymi i biurowymi. Dzięki takiemu podziałowi możliwe będzie samodzielne zagospodarowanie każdej z wydzielonych części, co pozwoli optymalnie wykorzystać przestrzeń i dostosować ją do zróżnicowanych oczekiwań przedsiębiorców. Największy segment pomieści 100 pracowników, dwa pozostałe po 50. Do dyspozycji wynajmujących będzie także parking na 250 miejsc.

Z badań ARP wynika, że w Radomiu potrzeba także nowoczesnych przestrzeni biurowych. Dlatego w tym roku ma być opracowana koncepcja adaptacji dawnych obiektów Fabryki Broni "Łucznik", którymi zarządza ARP, i stworzenia na ich bazie nowoczesnego centrum biurowo-usługowego.

Według Śliwowskiego, 200-tysięczne miasto, takie jak Radom, ma także potencjał w rozwijaniu nowych form działalności. "Nie tylko tradycyjnego przemysłu, logistyki, ale także funkcji biznesu outsourcingowego, informatyki, nowych technologii, co zapewni rozwój miasta i zatrzyma młodych ludzi w Radomiu" - stwierdził Śliwowski.

W ocenie ARP rejon inwestycyjny podstrefy Radom cieszy się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, niemal trzy czwarte ze 128 ha jest już zagospodarowane, do dyspozycji inwestorów jest jeszcze 34 ha.

Na terenie podstrefy Radom wchodzącej w skład Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan działa obecnie ponad 40 przedsiębiorców, którzy zapewniają miejsca pracy dla ok. 4,5 tys. osób. Do tej pory zainwestowali oni niemal 800 mln zł. W ubiegłym roku ARP pozyskała do podstrefy 4 inwestorów, którzy zainwestują kolejne 104 mln zł. Do największych przedsiębiorstw działających w ramach podstrefy należą spółki: Zbyszko Company, Toho Poland, Techmatik, Trend Glass oraz Fabryka Broni "Łucznik".

W roku 2018 specjalne strefy ekonomiczne zarządzane przez ARP S.A.: EURO-PARK MIELEC i Euro-Park Wisłosan wydały już ponad 20 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej, które przełożą się na 375 mln nakładów inwestycyjnych oraz ponad 500 nowych miejsc pracy.

 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl