Część pieniędzy zostanie przeznaczona na nowe inwestycje, a cześć na dofinansowanie już zaplanowanych. W sumie lista tych pierwszych i drugich obejmuje 25 pozycji.

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała we wtorek na konferencji w ratuszu, że dodatkowe ok. 400 mln zł na inwestycje pochodzą przede wszystkim z funduszy europejskich, które zostały zaksięgowane w tym roku oraz z innego typu oszczędności. Na najbliższej sesji Rady Warszawy ma się pojawić wniosek o wpisanie nowych wydatków do budżetu miasta - zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz.

Gronkiewicz-Waltz zwróciła uwagę na nową inwestycję, czyli budowę kładki pieszo-rowerowej nad Wisłą, która połączy Śródmieście i Pragę. Dodała, że kładka będzie uzupełnieniem mostów i II linii metra.

Budowa kładki ma w latach 2016-2019 kosztować 30 mln zł. W tym roku miasto zamierza na ten cel przeznaczyć 200 tys. zł. Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski przypomniał, że miasto już kilka lat temu proponowało realizację tego projektu, ale nie doszło do realizacji ze względów finansowych.

"Bardzo się cieszymy, że ten projekt wraca i od razu mogę zapowiedzieć, że projekt traktujemy bardzo poważenie, w tym znaczeniu, że zamierzamy z niego zrobić nową ikonę Warszawy" - powiedział Olszewski.

Dodał, że zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny i wybrany najlepszy projekt. Kładka ma połączyć ul. Karową i Okrzei.

Gronkiewicz-Waltz poinformowała ponadto, że miasto poznało oferty na budowę ścieżki rowerowej pod mostem Łazienkowskim. "Większość ofert jest poniżej sumy, którą przewidzieliśmy" - powiedziała. Na budowę ścieżki Rada Warszawy przyznała 16 mln zł.

Zwróciła także uwagę na przeznaczenie pieniędzy na budowę trzech bezkolizyjnych przejazdów przez tory kolejowe w Rembertowie - wiadukt przy ul. Chełmżyńskiej i tunel przy ul. Cyrulików oraz tunel w Wesołej. Na te cele miasto przeznaczy 61 mln zł, w tym roku 3 mln zł, w 2017 r. - 49,9 mln zł i w 2018 r. 8,1 mln zł.

Ponadto miasto dofinansuje zintegrowany program rewitalizacji Pragi i modernizację budynków komunalnych. Na ten cel w latach 2016-2018 trafi 43 mln zł. Oprócz tego miasto przeznaczy ponad 37 mln zł na budowę budynków komunalnych w Wawrze i 10 mln zł na taki sam cel w Ursusie.

W założeniach ratusza jest także zabezpieczenie ponad 84 mln zł na dofinansowanie modernizacji toru łyżwiarskiego "Stegny". Na zieleń miejską w latach 2016-2019 miasto przeznaczy 45 mln zł; jak wyjaśniła Gronkiewicz-Waltz chodzi o zwiększenie liczby nasadzeń i rewitalizację parków w mieście. "Zbudujemy też nowe wejście do ogrodu zoologicznego od strony ul. Jagiellońskiej, żeby poprawić dostępność do zoo" - zapowiedziała prezydent stolicy. Ma to kosztować 750 tys. zł.

Kwotą 15 mln zł w latach 2016-2018 ma być dofinansowany program ochrony zabytków, 14,4 mln zł na trafić na modernizację i zakupy inwestycyjne dla Muzeum Warszawy, a 6 mln zł w ciągu trzech najbliższych lat na budowę żłobka w Ursusie.

Olszewski poinformował na konferencji, że otrzymał wiadomość o otworzeniu ofert na budowę bulwarów wiślanych. "Otrzymaliśmy pięć ofert, w najbliższych dniach będziemy informowali o wyborze najkorzystniejszej oferty" - powiedział Olszewski.

Dopytywany o szczegóły złożonych ofert powiedział, że wszystkie oferty są poniżej 100 mln zł i oscylują między 65 i ponad 80 mln zł, przewidują 60 miesięcy gwarancji i termin wykonania nie dłuższy niż 20 miesięcy. Wybrany wykonawca będzie pracował na odcinku bulwarów od mostu Śląsko-Dąbrowskiego do mostu Świętokrzyskiego.

"To jest odcinek, z którego dokładnie rok temu wyrzuciliśmy wykonawcę ze względu m.in. na niezadowalający postęp prac. Wówczas pierwszą część - tę, która była dla nas najważniejsza, ukończyliśmy własnymi siłami" - powiedział Olszewski.

Wśród innych inwestycji, które będą finansowane z dodatkowych 400 mln zł jest m.in. budowa ścieżki rowerowej w Wesołej za 2 mln zł. Ponad 7,5 mln zł miasto chce dołożyć do pieniędzy na modernizację pawilonu "Zodiak" wraz z zagospodarowaniem otoczenia, a 4 mln zł do modernizacji Szpitala Bielańskiego. 2,5 mln zł miasto chce przeznaczyć na zakupy dla Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w 2016 r.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl