Jak wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS, 22% Polaków, którzy korzystali kiedykolwiek z usług architekta, postrzega go jako artystę tworzącego dzieła, a 58% darzy ten zawód zaufaniem i szacunkiem. Natomiast 50% Polaków uważa architektów za osoby solidne i uczciwe, które właściwie i dla dobra innych wykonują pracę. Taka opinia jest szczególnie zobowiązująca. Architekci pełnią coraz ważniejszą rolę w aranżowaniu przestrzeni, nie tylko firmowych czy gastronomicznych, ale także prywatnych, a ich praca podlega nieustannej ocenie. Z badań wynika, że aż 24% Polaków korzystało z usług projektanta wnętrz. Pomieszczeniem, przy urządzaniu którego najczęściej korzysta się z pomocy specjalisty, jest właśnie łazienka.

Poznaj potrzeby klienta!

Każdy architekt doskonale wie, że łazienka już dawno przestała pełnić jedynie czysto użytkową funkcję i stała się również miejscem relaksu, rodzajem domowego SPA czy intymną przestrzenią, łączącą zabiegi kosmetyczne i odpoczynek. Dobry architekt musi brać pod uwagę wszystkie te aspekty i w pewnym sensie powinien zachowywać się również jak psycholog.

Punktem wyjścia do rozpoczęcia aranżacji powinna być rozmowa, zrozumienie potrzeb i oczekiwań klienta. Często kieruje się on dominującymi aktualnie trendami w wyposażeniu wnętrz lub przyzwyczajeniami wyniesionymi z domu. Nierzadko zamawiający chce też powielić aranżacje podpatrzone u znajomych. Architekt powinien wiedzieć, do czego przyzwyczajeni są Polacy w aranżowaniu łazienek, by móc wzbogacić tradycyjne rozwiązania o nowe, nietuzinkowe pomysły. Warto wiedzieć, że 73% naszych rodaków posiada łazienki o małej powierzchni (do 10 m²), a w 86% mieszkań takie pomieszczenia są jednocześnie połączone z WC. W 42% polskich łazienek dominuje styl nowoczesny; tuż za nim plasuje się styl klasyczny (24%) i skandynawski (14%). W 70% toalet montowane są wiszące misy WC i umywalki nablatowe, w 36% znaleźć można wanny, a prysznice – tylko w 32% (najczęściej są to kabiny walk-in z odpływem liniowym). W kolorystyce polskich łazienek natomiast dominują biele, beże i brązy, a w rodzaju oświetlenia – sufitowe, rzadziej ścienne. Znając powyższe przyzwyczajenia Polaków i wielkość łazienki, architekt może zaproponować rozwiązania nawiązujące z jednej strony do uniwersalnych preferencji, a z drugiej – zaprezentować nowe możliwości aranżacyjne dla danej przestrzeni. Może się jednak również zdarzyć, że klient nie będzie potrafił do końca sprecyzować swoich oczekiwań i ograniczy się do stwierdzenia, że chce „łazienki nowoczesnej”. Co wtedy?

Nowoczesne rozwiązania w łazience

Klient, który do końca nie wie, czego oczekuje, może wbrew pozorom okazać się wdzięcznym partnerem przy pracy architekta. Najczęściej oczekuje on podpowiedzi i pomocy na każdym etapie prac aranżacyjnych. To oznacza, że projektant wnętrz może skutecznie wykorzystać swoje kontakty u producentów i sprzedawców, by zaproponować najnowocześniejsze rozwiązania. Ciekawym przykładem są przyciski spłukujące z oferty Geberit – dostępne modele mają wbudowane pojemniki na kostki higieniczne, są bezdotykowe lub uruchamiane zdalnie. W tym przypadku nowoczesny design można skutecznie połączyć z wyposażeniem umożliwiającym szybki, bezproblemowy montaż, ograniczyć integrację z innymi instalacjami, a tym samym uzyskać optymalny stosunek kosztów do korzyści. To powinno przekonać każdego niepewnego klienta.

Doświadczony architekt doskonale wie, że aranżacja łazienki to często duże wyzwanie. Potrzebna jest tutaj wzmożona precyzja, gdyż nierzadko ogromne znaczenie ma wykorzystanie każdego centymetra, co w połączeniu z odpowiednimi materiałami wykończeniowymi, kolorem i światłem, może przesądzić o harmonijnym stylu i funkcjonalności pomieszczenia. Aranżacja łazienki może być ukoronowaniem działań projektanta w całym domu lub mieszkaniu, ale może też położyć się cieniem na współpracy. Wszakże właśnie to pomieszczenie jest uważane przez Polaków za tak ważne, że, jak pokazują wyżej przytaczane badania, dużo częściej niż w przypadku innych miejsc w domu decydują się na pozostawienie aranżacji w rękach profesjonalistów.

Źródło:

www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2014/K_161_14.PDF

www.westwing.pl/co-czwarty-polak-korzysta-z-uslug-projektanta-wnetrz

www.homebook.pl/artykuly/110/jaka-lazienke-maja-polacy-raport

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl