Budowlanka szykuje batalię o wzrost cen kontraktów


Generalni wykonawcy domagają się indeksacji cen kontraktów długoletnich. - Pracujemy nad raportem dokumentującym wzrost cen na rynku budowlanym. Chcemy przekonać inwestorów publicznych i prywatnych do dopłat. Kłopot polega na opracowaniu modelu pokazującego średnią zwyżkę cen, która musi obejmować surowce, materiały, koszty podwykonawców różnych branż, robociznę z uwzględnieniem różnic regionalnych – tłumaczy Mirosław Józefczuk, członek zarządu Warbudu.
Dzisiaj podwykonawcy mają dużo większą siłę przetargową na rynku niż generalni wykonawcy.
- Generalny wykonawca musi robić łapankę na podwykonawców. Często schodzą z budowy tylko dlatego, że konkurencja podwaja im stawki. Nie mają też problemu z proszeniem o zaliczkę lub wyższe pieniądze, a gdy ich nie dostają, to zrywają umowę. Muszą być hołubieni jak małe dzieci – przyznaje Mirosław Józefczuk, członek zarządu Warbudu.
Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag dodaje: Są bardziej elastyczni, jeśli chodzi o zejście z budowy. Zabezpieczenie umów podwykonawczych nie jest tak restrykcyjne jak kontraktów na generalne wykonawstwo.
Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.