Colliers powiększa zakres usług


Firma Colliers International wprowadziła pełny zakres usług doradczych związanych z ubieganiem się o certyfikat WELL. Jego otrzymanie uwarunkowane jest pozytywnym oddziaływaniem budynku na komfort i zdrowie człowieka.
System certyfikacji WELL Building Standard był opracowywany przez 6 lat i został wprowadzony na rynek w 2014 roku przez amerykańską organizację Green Building Certification Institute, odpowiedzialną również za stworzenie popularnego systemu LEED. Popularne na polskim rynku nieruchomości certyfikaty, takie jak LEED czy BREEAM, opierają się na akcentowaniu aspektów ekologicznych i energetycznych. W przeciwieństwie do nich, system WELL skupia się na człowieku i ma na celu osiągnięcie maksymalnego komfortu oraz zdrowia użytkowników budynku.
— Ponad 90 proc. życia spędzamy w budynkach, dlatego to właśnie środowisko miejsca pracy ma główny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Z kolei im zdrowsze i bardziej komfortowe jest miejsce pracy, tym większa będzie efektywność pracowników, a w konsekwencji całego biznesu — mówi Andrzej Gutowski, Associate Director w Dziale Doradztwa Budowlanego i Certyfikacji Zielonych Budynków Colliers International. — W obecnej sytuacji na rynku pracy certyfikat WELL może być też dodatkowym argumentem ułatwiającym pozyskanie pracowników — dodaje.
System WELL został przystosowany zarówno do certyfikacji budynków istniejących i dopiero projektowanych, jak również do projektów aranżacji biur. Analizie i ocenie podlega 100 aspektów wpływu obiektu na użytkowników, począwszy od jakości powietrza i wody, poprzez promocję zdrowego odżywania, aktywnego trybu życia, ergonomii i komfortu pracy, aż do ograniczenia poziomu stresu. Ocena jest przyznawana przez niezależnego audytora, który przeprowadza szereg testów i pomiarów, zapewniając bezstronne i obiektywne potwierdzenie standardu powierzchni i budynku.
— System certyfikacji WELL jest bardzo rygorystyczny, zarówno jeśli chodzi o standardy, wymagane w budynkach, jak i sposób ich weryfikacji. Z tego względu proces przeprowadzany jest zwykle przy pomocy akredytowanych doradców — mówi Andrzej Gutowski. — Na wstępnym etapie procesu oceniamy budynek lub powierzchnię w kontekście możliwości wprowadzenia certyfikacji, wskazujemy, które aspekty WELL byłyby możliwe do wdrożenia w budynku i pomagamy uwzględnić w projekcie dobre praktyki WELL, nawet w przypadku nieubiegania się o certyfikat — wyjaśnia ekspert Colliers International.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.