PARTNERZY PORTALU

Czy automatyzacja uratuje rynek pracy?

Czy automatyzacja uratuje rynek pracy?
Fot. fotolia
  • Autor: PAP
  • Dodano: 15 sty 2018 12:55

W automatyzację w ciągu najbliższego roku zamierza zainwestować 7 proc. przedsiębiorców; za rok lub dwa lata planuje to zrobić 5 proc. firm; za 2-5 lat - 6 proc. Z kolei blisko 8 proc. planuje zainwestować w automatyzację w odległej przyszłości. 25 proc. przedsiębiorców planuje zainwestować w automatyzację pracy i zastąpić część pracowników maszynami lub robotami; nie planuje tego 60 proc. firm - wynika z najnowszego badania Work Service. Jak wskazują eksperci, w najbliższych latach niedobory kadrowe będą uzupełniać cudzoziemcy .

W badaniu zwrócono uwagę, że prognozy GUS "wydają się nieubłagane". "Do 2050 roku populacja Polski ma się zmniejszyć z poziomu 38 mln do 34 mln ludzi. Oznacza to niższą o 1/9 liczbę ludności, jednak w niektórych regionach spadek ten może wynieść nawet 30 proc." - podkreślono.

W raporcie zaznaczono, że mniejsza liczba Polaków oznacza coraz mniejszą dostępność pracowników. "Wielu ekspertów widzi nadzieję dla przedsiębiorstw w większym wykorzystaniu nowych technologii" - napisano.

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Prezes Work Service Maciej Witucki uważa, że zanim w Polsce nadejdzie era robotyzacji, będziemy musieli poradzić sobie z rosnącymi niedoborami kadrowymi. - Z naszych badań wynika, że skłonność do inwestycji w automatyzację pracy jest ograniczona. Dlatego w rosnącej gospodarce, która generuje tysiące nowych miejsc pracy, a przy tym musi radzić sobie z malejącymi zasobami kadrowymi, kluczową rolę będzie pełnić skuteczna imigracja - przewiduje w komentarzu do raportu. - Już dziś wiele gałęzi gospodarki jest nasyconych pracownikami zza granicy, a w kolejnych latach ten trend jeszcze się nasili - dodaje.

W badaniu zwrócono uwagę, że już w 2013 r. dwóch naukowców z Oxford Martin School (Carl Benedikt Frey i Michael Osborne) przewidywało, że 47 proc. miejsc pracy w USA zniknie w ciągu 10-20 lat. "W swojej analizie wskazali oni na nowe technologie, jako dominujący czynniki wpływający na powstanie takiej sytuacji. Jednak nie mówili jedynie o maszynach, ale także o sztucznej inteligencji i algorytmach - przypomniano.

Z kolei zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie przez najbliższą dekadę najbardziej narażeni na zastąpienie pracy ludzkiej przez maszyny są pracownicy call-center, sprzedawcy kredytów, a także kasjerzy w supermarketach.

Dyrektor ds. analiz w Work Service Andrzej Kubisiak podkreślił w komentarzu do badania, że niska skłonność do inwestycji w automatyzację pracy może opóźnić nadejście nowych trendów na nasz rynek. - Obecnie nie mamy zbyt wielu przykładów zastępowania pracy ludzkiej rozwiązaniami opartymi o nowe technologie. Wyjątek mogą stanowić kasy samoobsługowe w sklepach wielkopowierzchniowych czy wypieranie tradycyjnych placówek bankowych przez cyfrowe kanały bankowości - stwierdził.

Wspomniał o prognozach Boston Consulting Group, które mówią, że do 2025 roku wykorzystanie robotów do zadań produkcyjnych wzrośnie z obecnego poziomu 10 proc. do nawet 25 proc.

Badanie "Postawy pracodawców wobec automatyzacji pracy " zostało przeprowadzone przez firmę Work Service na celowej próbie 105 przedsiębiorstw. Próbę dobrano z ogólnopolskiej bazy klientów Grupy Work Service. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI w terminie lipiec-sierpień 2017 r.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.210.21.70
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!