Rośnie zatrudnienie i przychody. Usługi dla biznesu w liczbach


Sektor usług biznesowych rośnie w siłę. Liczba zatrudnionych rośnie niemal dwukrotnie szybciej, niż w przedsiębiorstwach analizowanych ogółem. Jeszcze większe skoki odnotowuje wartość obrotów tych firm – wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego.
W porównaniu z poprzednim rokiem liczba przedsiębiorstw świadczących usługi dla biznesu zwiększyła się o 4,5 proc., podczas gdy ogółem liczba przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą wzrosła o 3,7 proc.- podał Główny Urząd Statystyczny.
W analizowanym okresie w sektorze usług biznesowych pracowało ponad 1,442 mln osób, tj. 16,7 proc. pracujących w przedsiębiorstwach ogółem. W stosunku do roku poprzedniego liczba pracujących w tym sektorze wzrosła o 5 proc., wobec 2,8 proc. wzrostu liczby pracujących w przedsiębiorstwach ogółem.
Na usługach dla biznesu można nieźle zarobić
Obroty przedsiębiorstw zaklasyfikowanych do branż usługowych związanych z obsługą działalności gospodarczej osiągnęły w analizowanym roku ok. 293,08 mld zł, co stanowiło 7,6 proc. wartości obrotów przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą ogółem. W porównaniu z rokiem poprzednim wartość obrotów wzrosła o 16 proc. (w sektorze przedsiębiorstw ogółem odnotowano wzrost o 4,6 proc.).
Wśród przedsiębiorstw świadczących usługi biznesowe największe znaczenie pod względem uzyskiwanych obrotów miały przedsiębiorstwa prowadzące działalność związaną z obsługą rynku nieruchomości, które w 2015 r. wytworzyły 23,3 proc. obrotów segmentu usług biznesowych (spadek udziału o 0,3 p. proc.).
Przedsiębiorstwa prowadzące działalność związaną z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki oraz działalność powiązaną wygenerowały 15,8 proc. obrotów ogółem (spadek udziału o 0,8 p.proc. w porównaniu z 2014 r.), a 10,3 proc. - w przedsiębiorstwach zajmujących się reklamą badaniami rynku i opinii publicznej.
W porównaniu z rokiem poprzednim najwyższy wzrost obrotów odnotowano w przypadku działalności związanej z przetwarzaniem danych, zarządzaniem stronami internetowymi (hosting) oraz działalnością portali internetowych – o 31,6 proc. oraz w pozostałej działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej – o 25,6 proc.
Jednocześnie najmniejszy wzrost wartości obrotów odnotowano w działalności wydawniczej (o 1,5 proc.) oraz w przypadku działalności detektywistycznej i ochroniarskiej (3 proc.). W żadnej działalności związanej z obsługą działalności gospodarczej nie zaobserwowano spadków obrotów w porównaniu z 2014 r.
Pod względem wielkości przedsiębiorstw w 2015 r. najbardziej liczną grupę (97,6 proc.) stanowiły przedsiębiorstwa z liczbą pracujących 9 osób i mniej. Podmioty te zatrudniały 46,4 proc. ogółu pracujących w segmencie usług biznesowych oraz wytworzyły 45,1 proc. wartości obrotów tych przedsiębiorstw.
Przeczytaj więcej na pulshr.pl
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.