PARTNERZY PORTALU

Rośnie zatrudnienie i przychody. Usługi dla biznesu w liczbach

Rośnie zatrudnienie i przychody. Usługi dla biznesu w liczbach
Fot. Fotolia
  • Autor: www.pulshr.pl
  • Dodano: 21 wrz 2017 18:02

Sektor usług biznesowych rośnie w siłę. Liczba zatrudnionych rośnie niemal dwukrotnie szybciej, niż w przedsiębiorstwach analizowanych ogółem. Jeszcze większe skoki odnotowuje wartość obrotów tych firm – wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego.

W porównaniu z poprzednim rokiem liczba przedsiębiorstw świadczących usługi dla biznesu zwiększyła się o 4,5 proc., podczas gdy ogółem liczba przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą wzrosła o 3,7 proc.- podał Główny Urząd Statystyczny.

W analizowanym okresie w sektorze usług biznesowych pracowało ponad 1,442 mln osób, tj. 16,7 proc. pracujących w przedsiębiorstwach ogółem. W stosunku do roku poprzedniego liczba pracujących w tym sektorze wzrosła o 5 proc., wobec 2,8 proc. wzrostu liczby pracujących w przedsiębiorstwach ogółem.

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na usługach dla biznesu można nieźle zarobić

Obroty przedsiębiorstw zaklasyfikowanych do branż usługowych związanych z obsługą działalności gospodarczej osiągnęły w analizowanym roku ok. 293,08 mld zł, co stanowiło 7,6 proc. wartości obrotów przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą ogółem. W porównaniu z rokiem poprzednim wartość obrotów wzrosła o 16 proc. (w sektorze przedsiębiorstw ogółem odnotowano wzrost o 4,6 proc.).

Wśród przedsiębiorstw świadczących usługi biznesowe największe znaczenie pod względem uzyskiwanych obrotów miały przedsiębiorstwa prowadzące działalność związaną z obsługą rynku nieruchomości, które w 2015 r. wytworzyły 23,3 proc. obrotów segmentu usług biznesowych (spadek udziału o 0,3 p. proc.).

Przedsiębiorstwa prowadzące działalność związaną z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki oraz działalność powiązaną wygenerowały 15,8 proc. obrotów ogółem (spadek udziału o 0,8 p.proc. w porównaniu z 2014 r.), a 10,3 proc. - w przedsiębiorstwach zajmujących się reklamą badaniami rynku i opinii publicznej.

W porównaniu z rokiem poprzednim najwyższy wzrost obrotów odnotowano w przypadku działalności związanej z przetwarzaniem danych, zarządzaniem stronami internetowymi (hosting) oraz działalnością portali internetowych – o 31,6 proc. oraz w pozostałej działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej – o 25,6 proc.

Jednocześnie najmniejszy wzrost wartości obrotów odnotowano w działalności wydawniczej (o 1,5 proc.) oraz w przypadku działalności detektywistycznej i ochroniarskiej (3 proc.). W żadnej działalności związanej z obsługą działalności gospodarczej nie zaobserwowano spadków obrotów w porównaniu z 2014 r.

Pod względem wielkości przedsiębiorstw w 2015 r. najbardziej liczną grupę (97,6 proc.) stanowiły przedsiębiorstwa z liczbą pracujących 9 osób i mniej. Podmioty te zatrudniały 46,4 proc. ogółu pracujących w segmencie usług biznesowych oraz wytworzyły 45,1 proc. wartości obrotów tych przedsiębiorstw.

Przeczytaj więcej na pulshr.pl


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.78.122
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!