Słaby kwiecień w branży budowlanej


Produkcja budowlano-montażowa zrealizowana na terenie kraju w kwietniu 2016 r. była o 14,8 proc. niższa niż przed rokiem - wynika z danych GUS. Spadek produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa; największy przy budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej.
GUS podkreśla, że bardziej niekorzystnie niż przed rokiem ukształtował się wskaźnik poziomu kosztów ogółem (98,1 proc. wobec 97,6 proc.). Wzrosły jednak wskaźniki płynności finansowej - I stopnia (z 44,8 do 54,7 proc.) oraz II stopnia (ze 111,6 do 119,1 proc.).
Zmniejszył się udział przedsiębiorstw wykazujących zysk netto w ogólnej liczbie badanych przedsiębiorstw budowlanych (z 55,1 do 53,4 proc.), a udział ich przychodów w przychodach z całokształtu działalności ogółu przedsiębiorstw był zbliżony do notowanego w I kw. ubiegłego roku (72,7 wobec 72,2 proc. przed rokiem). Nakłady inwestycyjne w budownictwie w I kw. 2016 r. wzrosły w skali roku o 2,7 proc. (po wzroście o 19,0 proc. przed rokiem).
W maju, jak podaje GUS, ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest oceniany mniej pesymistycznie niż przed miesiącem.
Poprawiły się negatywne oceny produkcji budowlano-montażowej na rynku krajowym i sytuacji finansowej przedsiębiorstw. GUS wskazuje, że oczekiwania w tych obszarach pozostają optymistyczne. W przypadku produkcji budowlano-montażowej oczekiwania zbliżone do notowanych przed miesiącem, a w przypadku sytuacji finansowej - lepsze.
Utrzymują się pozytywne, podobne jak przed miesiącem, prognozy portfela zamówień. Przedsiębiorstwa spodziewają się wolniejszego niż oczekiwano w kwietniu tempa spadku cen robót i nie przewidują zmian zatrudnienia.
Głównymi barierami w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej, zdaniem przedsiębiorców, postrzegane są koszty zatrudnienia i konkurencja na rynku. Nieco częściej niż przed rokiem przedsiębiorcy wymieniają wśród utrudnień w prowadzeniu działalności niedobór wykwalifikowanych pracowników.

- 1
- 2
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.