Robert Dobrzycki, Panattoni: Eko-rozwiązania to także krok w stronę poprawy życia i zdrowia milionów osób


Pandemia nie miała negatywnego wpływu na zorientowany ekologicznie kierunek, w którym zmierzały powierzchnie magazynowo-przemysłowe, a wręcz przeciwnie. Zrównoważone i ekologiczne podejście do budownictwa przemysłowego stało się nie tylko trendem, ale jest normą, przynajmniej w naszym wykonaniu - zaznacza Robert Dobrzycki, CEO Panattoni Europe. Bo to właśnie Panattoni, jako pierwszy deweloper magazynowy na rynku, wprowadził certyfikację BREEAM na poziomie Very Good do standardu obiektów. Co więcej, połowa powierzchni magazynowej z zielonymi certyfikatami w Polsce została zrealizowana właśnie przez tego dewelopera. Jak wpisać zrównoważony rozwój w biznesplan? Co dają eko-inwestycje? Zapraszamy do lektury wywiadu z Robertem Dobrzyckim w serwisie #zielonemagazyny.
W Polsce 845 budynków może pochwalić się eko-certyfikatami. Jesteśmy liderem w regionie i będzie tylko lepiej, bo certyfikacja znacznie przyspieszyła. Jednak w tym wyścigu prowadzą biurowce – dlaczego nie magazyny?
Rynek magazynowy potrzebował czasu i świadomości w zakresie ekologii i zrównoważonego rozwoju, którą miały wcześniej sektory retailu i biurowy. W przypadku magazynów przez wiele lat priorytetem była lokalizacja i dostęp do infrastruktury. Wraz z rozszerzaniem się przeznaczenia tego typu obiektów, w których zaczęto realizować operacje wymagające większego zaangażowania pracowników – jak w przypadku produkcji i e-commerce – świadomość ta stopniowa rosła.
Dzisiaj rynek magazynowy rozwija się w niespotykanym dotychczas tempie, wyprzedzając pozostałe sektory nieruchomości komercyjnych, a jego świadomość ekologiczna jest na zupełnie innym poziomie.
Panattoni jest jednym z największych graczy rynku magazynowego w Europie. Jak na tle innych państw wypada Polska, jeżeli chodzi o ekologię inwestycji na rynku nieruchomości przemysłowych?
Polska jest dzisiaj jednym z liderów rynku magazynowego w Europie. Budujemy najwięcej i przeprowadzamy najwięcej zielonych certyfikacji środowiskowych. Z 20 mln mkw. dostarczonej w kraju powierzchni ponad jedna trzecia już teraz posiada zielone certyfikaty, z czego połowę, bo aż blisko 4 mln mkw. dostarczyło Panattoni.
Oczywiście niektóre kraje europejskie wyprzedzają nas zarówno pod względem świadomości ekologicznej, stosowanych na szeroką skalę pewnych rozwiązań technologicznych, jak i – a może przede wszystkim - wsparcia administracji centralnej czy samorządów lokalnych. Jednak należy pamiętać, że nie jesteśmy jeszcze tak dojrzałym rynkiem i trudno porównywać się np. z Niemcami, gdzie podaż powierzchni magazynowej wynosi 80 mln mkw., a od lat funkcjonują dotacje zachęcające do wdrażania zielonych rozwiązań. Ale jeszcze wszystko przed nami.
"Z 20 mln mkw. dostarczonej w kraju powierzchni ponad jedna trzecia już teraz posiada zielone certyfikaty, z czego połowę, bo aż blisko 4 mln mkw. dostarczyło Panattoni".
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)
Odpowiedz-
1
0